niedziela, 27 lutego 2011

Nocny patrol - Siergiej Łukjanienko


Tytuł: Nocny Patrol
Autor: Siergiej Łukjanienko
Wydawnictwo: Mag
Liczba stron: 436
Ocena: 10/10Nocny Patrol jest to pierwsza część serii o Patrolach Siergieja Łukjanienki.
Akcja toczy się w Moskwie pod koniec (lata '90) ubiegłego stulecia. Głównym bohaterem jest jeden z Innych, posiadających możliwość wejścia do Zmroku, Anton Gorodecki. Mamy tutaj podział na Dobrych - Jasnych i Złych - Ciemnych. Na mocy starego traktatu utworzone zostały dwa patrole, Nocny i Dzienny, które pilnują zachowania równowagi sił. Tak też Nocny Patrol pilnuje porządku, a więc i Ciemnych w nocy, a Dzienny Patrol w dzień. Są to jednak tylko pozorne próby utrzymania równowagi, bo każdy z Patroli na wszystkie sposoby stara się zapewnić sobie przewagę nad tym drugim. A właśnie pojawia się świetna okazja, silny lecz neutralny mag pojawił się w Moskwie. Po której stronie stanie? Jasnych, czy Ciemnych? Kto zyska przewagę?

Muszę powiedzieć, że styl Siergieja Łukjanienki mnie oczarował. Jest on niezmiernie wciągający, lekki a przy tym nieprzewidywalny. Do tego dochodzi jeszcze rosyjski humor i jak dla mnie więcej już do szczęścia nie trzeba. Autor głównie skupia się na głównych bohaterach, jednak i o tych drugoplanowych wiemy tyle, żeby nie uważać ich za papierowe pacynki.
Książka podzielona jest na trzy chronologicznie ułożone części co, moim zdaniem, sprawia że czyta się ją szybciej i przyjemniej.

Szczerze polecam tę pozycję, ale również i ostrzegam. Ciężko się od niej oderwać ;)

Dodam jeszcze, że książkę trzeba czytać tylko i wyłącznie w tłumaczeniu pani Ewy Skórskiej (wyd. Mag). Niestety tłumaczenie z wyd. Książka i Wiedza nie oddaje w pełni tego klimatu, który udało się uchwycić pani Skórskiej.

2 komentarze:

  1. Mnie jakoś nie ciągnie do tej pozycji, ale muszę napomnieć o niej koleżance. Jestem pewna, że będzie zachwycona. Pozdrawiam i czekam na kolejne recenzje!

    OdpowiedzUsuń